آخرین اخبار : 

تغذیه و اثر آن بر چشم

آیا بین سلامت چشم ها و تغذیه ارتباطی وجود دارد؟

از آنجا که رژیم غذایی نقش بسیار موثری در حفظ ونگهداری سلامت بدن ایفا می کند پر واضح است که غذا و نوشیدنی هایی که به طور معمول، افراد در رژیم غذایی خودمصرف می کنند بر سلامت اندام های بدن از جمله چشم ها تاثیر گذار باشند. نکته بسیار مهم در مورد بعضی از بیماریهای چشم مانند کاتاراکت (آب مروارید)، آب سیاه، رتینو پاتی ARMD,و …  این است که ابتلا به بیماری های زمینه ای مانند فشارخون، دیابت، چاقی می تواند در ایجاد بیماری و تشدید آن موثر باشد. از آنجا که  پیشگیری از این بیماری ها و همچنین کنترل آنها ارتباط تنگاتنگی با تغذیه دارد ارتباط بین سلامت چشم و تغذیه پررنگ تر می شود. با رعایت یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و استفاده به موقع از داروها در افراد دارای بیماری های متابولیک می توان از این عوارض اجتناب  نمود. لذا رژیم غذایی مناسب برای داشتن چشمانی سالم نیاز است .

آب مروارید و تغذیه

 آب مروارید از نظر علمى یعنى ایجاد هر نوع کدورت در عدسى چشم. تغییر در ساختار پروتئینى چشم که در اثر ضربه، مصرف برخى داروها، قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید و بالا رفتن سن اتفاق مى افتد، مهم ترین دلیل کدر شدن عدسى چشم است. سرعت ایجاد آب مروارید در افراد مختلف فرق میکند و حتی ممکن است بین دو چشم نیز متفاوت باشد. اغلب آب مروارید هایی که با افزایش سن ایجاد می شوند در طی چند سال بتدریج بوجود می آیند. سایر آب مرواریدها به خصوص در افراد جوان و یا در بیماران مبتلا به بیماری قند ممکن است به سرعت و در طی چند ماه باعث کاهش دید شوند. بنابراین پیش بینی دقیق سرعت پیشرفت آب مروارید امکان پذیر نیست. اما آیا کاتاراکت یا آب مروارید با تغذیه ارتباط دارد؟

بله تغذیه از چند راه می ‌تواند زمینه بروز آب‌ مروارید را فراهم آورد. عدم  مصرف غذاهای حاوی برخی  آنتی اکسیدان ها می‌ تواند سبب پیدایش یا تشدید این بیماری شود. همچنین  اگر فردی  دیابت کنترل نشده دارد این دیابت کنترل نشده می تواند منجر به کاتاراکت شود. پس کنترل دیابت با تغذیه و ورزش و دارو می تواند از این بیماری جلوگیری نماید.و باید در مصرف غذاهای پرچرب و شیرین محدودیت به خرج داد و کالری دریافتی متناسب با فعالیت بدنی باشد. مصرف زیاد غذاهای شیرین نیز در افرادی که مبتلا به دیابت هستند یا کسانی که خود نمی ‌دانند دیابت دارند، به طور غیرمستقیم سبب آسیب به عدسی چشم ‌‌شان می ‌شود.

در بیماری دیابت یعنی زمانی که قند خون بالا است، بخشی از این قند با پروتئین عدسی ترکیب می ‌شود و پروتئین عدسی را از حالت طبیعی خارج می‌ کند. از این رو، زیاده‌ روی و عدم کنترل در مصرف غذا سبب بالا رفتن قند و آسیب تدریجی به این عضو می ‌شود..بنابراین  چون رژیم غذایی در تمام موارد ذکر شده بالا دخیل است با داشتن رژیم غذایی سالم و استفاده ازآنتی اکسیدان ها می توان احتمال بروز  این بیماری را کاهش داد.

رادیکال های آزاد ترکیباتی هستند که بر اثر واکنش های شیمیایی در داخل بدن تولید می شوند که در نتیجه مصرف سیگار، آلودگی هوا و یا شکسته شدن ناقص چربی و یا پروتئین در بدن تولید می شوند. پروکسیدر سوپر اکسیدها که از اکسیژن تشکیل می شوند از انواع رادیکال های آزاد هستند. رادیکال آزاد می تواند با اسیدهای غیر اشباع ترکیب شده و غشا سلولی را پاره کند و یا موادسمی را به بافت های دور خود انتشار دهد. این تخریب های غیرقابل جبران منجر به تغییر عملکرد سلولی و یا مرگ سلولی می شود.

آنتی اکسیدان ها  مولکول هایی هستند که با خنثی کردن ” رادیکال های آزاد ” مانع اثر مخرب آنها بر سلول های بدن می شوندآنتی اکسیدان ها مانند جارو در برابر رادیکال های آزاد عمل می کنند و باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد و نوسازی سلول های تخریب شده، می شوند. از آنتی اکسیدان های مهم بدن ویتامین هایE,A وC می باشند که برخی از مطالعات نشان داده اند این ویتامین های احتمال بروز کاتاراکت را کاهش می دهد.

توصیه می شود برای دریافت آنتی اکسیدان ها ازسبزیجات و میوه جات تازه و مواد غذایی طبیعی حاوی این آنتی اکسیدانها  استفاده شود. تا حد امکان ازمصرف مکمل های دارویی خود داری شود مگر درصورت لزوم و با تشخیص و تجویز پزشک.

ویتامین A 

آنتی اکسیدانی است که در مواد غذایی حیوانی مثل شیر و لبنیات، جگر ، تخم مرغ  ، کره ودر مواد غذایی گیاهی حاوی رنگدانه های قرمز و زرد، پیش ساز ویتامین آ  یعنی بتا کاروتن وجود دارد. این مواد به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. همچنین انواع بعضی از کاروتنوئیدهای دیگر نظیر لوتئین و زیگزانتین نیز مفید هستند.

کمبود ویتامین A 

گزروفتالمی ‌یا خشکی قرنیه، شب‌کوری، کاهش بینایی در شب و نابینایی در کودکی همگی از عوارض کمبود ویتامین A هستند و متاسفانه افراد زیادی را در کشورهای در حال توسعه دچار مشکل کرده است. ویتامین A و پیش‌سازهای آن در مواد غذایی مانند میوه و سبزی هایی به رنگ زرد و نارنجی مثل هویج، زرد آلو ، انبه، شیر و لبنیات، جگر، ماهی، زرده تخم مرغ و همچنین انواع سبزی‌‌های برگ سبز یافت می‌شود.پیش ساز ویتامین در مواد گیاهی یافت می شود و در بدن به ویتامین تبدیل می شود. این ویتامین همچنین به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی، از سلول‌های بدن از جمله سلول‌های چشمی‌ در مقابل آسیب‌ رادیکال‌های آزاد که هر روز سلول‌ها را تهدید می‌کنند محافظت می‌کند.

در مورد هویج لازم است این نکته توضیح داده شود که هویج حاوی پیش ساز ویتامین آ یعنی بتا کاروتن است و در بدن این پیش ساز به ویتامین آ تبدیل می شود  و بسیاری از مواد غذایی دیگر نیز حاوی ویتامین آ و پیش ساز های آن هستند اما در مورد هویج  به دلایل نا معلوم تبلیغات زیاد  و لطف خاصی صورت گرفته است. اگر شما هویج دوست ندارید نگران نباشید. مواد غذایی زیاد دیگری وجود دارند که حاوی مقدار زیادی ویتامین A لازم برای سلامت چشم هستند . همچنین تاکید می شود بیماران تنها در صورت تجویز پزشک قادر به استفاده از  مکمل ویتامینی A (فرص و کپسول و سایر )می باشند و استفاده خودسرانه از مکمل این ویتامین خطرناک می باشد و می تواند عوارض جبران ناپذیری به بار آورد.

ویتامین E

یکی از مهمترین و قویترین  آنتی اکسیدان ها محسوب می شود.این ویتامین نقش قابل توجهی در سوخت و ساز طبیعی تمام سلول‌ها دارد و در ارتباط با بسیاری از مواد مغذی دیگر عمل می‌ کند. این مجموعه، سیستمی را تشکیل می ‌دهند که بدن را در مقابل اثرات مخرب گونه‌های فعال اکسیژن محافظت می‌ کند.

موادی مثل روغن‌های گیاهی از قبیل روغن آفتاب گردان و زیتون روغن جوانه گندم٬ ذرت و بادام ٬ آجیل تازه (فندق٬ بادام٬ گردو ) ٬ اسفناج٬ کلم پیچ ٬ سویا و سیب زمینی دارای مقادیری از این ویتامین می‌باشند. تاکید می شود افراد تنها مجاز به استفاده از مواد غذایی حاوی این ویتامین می باشند ودریافت قرص و مکمل های غذایی باید تنها با دستور و صلاحدید پزشک مربوطه صورت گیرد.

ویتامین c (اسید آسکوربیک)

یکی از  آنتی اکسیدان های مهم بدن است، که در جریان خون قرار گرفته و اثر شیمیایی موادی که به بافت‏های بدن آسیب می‏رسانند را خنثی می‏کند  در میوه ها و سبزیجات بوفور پیدا می شود .

شواهد نشان می دهد که این ویتامین ریسک ایجاد کاتاراکت را کاهش می دهد و وقتی همراه با مواد غذایی ضروری دیگر مصرف می شود پیشرفت ARMD و کاهش حدت بینایی را کاهش می دهد.

سیگار کشیدن ،دیابت و استفاده از داروهای کورتیکواستروئید ریسک فاکتورهای ایجاد کاتاراکت هستند و نشان داده شده است که این موارد باعث کاهش ویتامین C  در لنز می شوند!

ویتامین C به رشد مویرگ های سالم، لثه ،دندان ،غضروف و جذب آهن کمک می کند. در حقیقت و بدون اغراق همه سلول های بدن از جمله سلول های چشم به این ویتامین وابسته هستند.این ویتامین سلامت عروق خونی چشم را حمایت می کند .و از آنجا که بدن ما نمی تواند ویتامین C را تولید کند لذا باید آن را از طریق مواد غذایی و میوه ها تامین کند.

مطالعات گوناگونی رابطه مصرف ویتامین C و سلامت چشم را نشان داده اند .در یک مطالعه دیده شد که زنانی که به مدت ۱۰ سال این ویتامین را مصرف کرده اند  ۶۴ درصد میزان پیشرفت کاتاراکت در آنها کاهش یافت. محققین تخمین زده اند که نیمی از جراحی های کاتاراکت را با تاخیر تقریبی حدود ۱۰ سال در شروع آن ، می توانند

به تعویق بیندازند. سایر تحقیقات نشان دادند که مصرف روزانه مکمل هایی از این ویتامین با دوز ۳۶۴ میلی گرم  در روز،حدود ۵۷% ریسک کاتاراکت را کاهش می دهد .

میزان مصرف روزانه

سازمان FDA یک رژیم غذایی برای مصرف روزانه ویتامین C مشخص کرده است که برای مردان ۹۰ میلی گرم در روز و برای زنان ۷۵ میلی گرم در روز تعیین کرده است . این میزان در افرادی که تحت استرس قرار دارند ،افراد سیگاری ، الکلی ،دیابتی ها،ورزشکاران، زنان باردار و شیرده و افراد با بیماری های مزمن باید افزایش یابد و اما در مورد عوارض دوز بالای این ویتامین عوارضی به جز اسهال مشاهده نشده است.

منابع غذایی حاوی ویتامین سی

منابعی که بیشترین مقادیر این ویتامین را در خود دارند عبارتند از: توت فرنگی، کلم بروکلی، گریپ فروت، گوجه فرنگی، انبه، لیمو، گل کلم، سیب زمینی، هندوانه، اسفناج، کلم، نارنگی و مرکبات، کیوی و دیگر میوه‏ها و سبزی‏ها، منابع گیاهی دارای ویتامین ث و جگر منبع حیوانی دارای ویتامین ث است نگهداری طولانی مدت در یخچال‏، پختن، گرمای هوا، نور و دخانیات باعث از بین رفتن این ویتامین می‏شوند. از این رو افراد سیگاری به این ویتامین نیاز بیشتری دارند.

تاکید می شود افراد تنها مجاز به استفاده از مواد غذایی حاوی این ویتامین می باشند ودریافت قرص و مکمل های غذایی باید با دستور و صلاحدید پزشک مربوطه صورت گیرد.

پاسخ همه  سوالات تماس با۰۹۳۹۲۰۰۲۴۵۲

ومراجعه به اینستاگرام دکتر مهرداد محمدپور

لینک اینستاگرام:

https://www.instagram.com/eyelasik_catarac_clinic

لینک تلگرام مطب چشم پزشکی:

https://telegram.me/drmehrdadmohamadpour

لینک آپارات:

https://www.aparat.com/drmohammadpour

دکتر مهرداد محمدپور