آخرین اخبار : 

پیرچشمی و درمان آن

پیرچشمی بخشی از روند طبیعی افزایش سن می‏باشد و هنگامی که عدسی چشم قابلیت انعطاف خود را بتدریج از دست می‏دهد، اتفاق می‏ افتد. بطور کلی یک سری تغییراتدر بدن به علت افزایش سن ایجاد می‌گردد که غیر قابل برگشت می‌باشد و پیرچشمی نیز یکی ازاین تغییرات است، پیرچشمی مساله نگران کننده‌ای نیست و نمی توان از آن جلوگیری نمود اما می توان برای کاهش مشکلات دید نزدیک آن را اصلاح نمود.

علائم پیرچشمی

  • کاهش بینایی نزدیک یکی از مهمترین علائم پیرچشمی است. در این حالت افراد برایرؤیت شیء در نزدیک سعی می‌کنند که سر خود را عقب‌تر ببرند و یااینکه شیء یا کتاب را دورتر از چشم نگاه دارند و بدین وسیله مقداری از تاری دیدنزدیک را برطرف نمایند. در هنگامی که روشنایی کافی نباشد، بخصوص در هنگام عصر که مردمک چشم بازتر می‌گردد، این مشکل افزایش پیدا می‌کند.
  • از علائم دیگر این که فرد پیر چشم خطوط ریز کتاب و یا متن مورد مطالعه رانمی‌تواند واضح ببیند و تلاش برای واضح دیدن منجر به ایجاد علائمی مثل خستگی چشم ،سردرد ، بخصوص در ناحیه پشت سر، اشک ریزی ، سوزش چشم و درد چشم می‌گردد. یکی از رایج‌ترین شکایت خانمهای مبتلا به پیرچشمی در مراجعه به پزشک عدم توانایی آنها در سوزن نخ کردن است.

زمان شروع پیرچشمی

معمولا این حالت از سن ۴۰ سالگی آغاز می شود اما گاهی هم در سنین بالاتر و یا پایین تر هم می تواند اتفاق بیفتد.

اصلاح پیرچشمی

درمان پیرچشمی براحتی توسط یکعینک نزدیک بینصورت می‌گیرد که میزان نمره این عینک به فاصله کاری یا شغل فرد ،عادت فرد در حین کار یا مطالعه ، نمره چشم فرد در دور و از همه مهمتر سن او بستگی دارد. لذا عینک نزدیک همه افراد یکسان نمی‌باشد و نمره این عینک هم با افزایش سن افزایش می یابد. توجه داشته باشید افراد دوربین زودتر از افراد نزدیک بین نیاز به عینک مطالعه پیدا می کنند و افراد نزدیک بین بسته به نمره چشم خود تا مدتها با برداشتن عینک دور خود در حین مطالعه می توانند کار نزدیک خود را بدون هیچ مشکلی انجام دهند.

افراد پیر چشمی که نیاز به عینک دور هم دارند و جابه جا کردن مکرر عینک هایشان در تغییر فاصله دیدن خود از دور به نزدیک و یا بالعکس برایش مشکل می باشد می توانند از عدسی های دودید (بایفوکال) و یا عدسی تدریجی در عینک خود استفاده کنند

کلیه سوالات و پاسخ آنها و همچنین فیلم در مورد پیرچشمی را در این لینک پیدا می کنید

پاسخ همه  سوالات تماس با ۰۹۳۹۲۰۰۲۴۵۲

و مراجعه به اینستاگرام دکتر مهرداد محمدپور

لینک اینستاگرام:

https://www.instagram.com/eyelasik_catarac_clinic

لینک تلگرام مطب چشم پزشکی:

https://telegram.me/drmehrdadmohamadpour

لینک آپارات:

https://www.aparat.com/drmohammadpour

دکتر مهرداد محمدپور