آخرین اخبار : 

آبمروارید

به از بین رفتن شفافیت و کدر شدن عدسی چشم انسان که باعث کاهش بینائی و تاری دید می شود ، آب مروارید و در اصطلاح علمی به آن کاتاراکت گفته می شود.

علت ایجاد آب مروارید می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد.

انواع مختلف آب مروارید cataract :

۱- آب مروارید ناشی از افزایش سن

عدسی چشم نیز مانند در طول زندگی به رشد خود ادامه می دهد و لایه هایی به سطح خارجی آن اضافه می شود بنابراین با گذشت زمان لنز سخت تر می شود و شفافیت خود را از دست می دهد.
آب مروارید ناشی از افزایش سن شایعترین نوع آب مروارید است و ۵۰ درصد افراد بین سنین ۶۵ تا ۷۴ سالگی و ۷۰ درصد افراد بالای سن ۷۵ سالگی به آن مبتلا می شوند، اما این مشکل میتواند از ۳۵ سالگی به بعد هم شروع شود.

۲- آب مروارید ناشی از بیماری ها

این نوع آب مروارید در افرادی که بیماریهای مشخصی از جمله دیابت (بیماری قند) دارند دیده می شود. گاهی بروز آب مروارید در رابطه با مصرف داروهای کورتون دار نیز دیده می شود. همچنین به هم خوردن تعادل هورمونی و اختلال در کار غدد درون ریز مانند کاهش عملکرد غدد هیپوتیروئیدی می تواند منجر به آب مروارید زودرس گردد.

۳- آب مروارید ناشی از ضربه

گاهی بلافاصله پس از آسیب یا ضربه به چشم و گاهی سالها بعد از ضربه وارد شده به چشم آب مروارید ایجاد می شود که معمولا پیشرونده بوده و گاهی با آسیب به تارهای نگاهدارنده عدسی همراه می شود که می تواند گذاشتن لنز داخل چشمی را دچار اختلال نماید.

۴- آب مروارید مادرزادی

برخی بچه ها با آب مروراید به دنیا میآیند و یا اینکه در کودکی به آن مبتلا می شوند .در این حالت معمولا هر دو چشم گرفتار می باشند گرچه انواع یک طرفه نیز دیده می شود. علت آب مروارید مادر زادی می تواند ناشی از عفونت های حین حاملگی مثل سرخجه، برخی بیماری های مادر مثل دیابت یا مصرف دارو در دوران بارداری باشد. این آب مروارید ممکن است جزئی باشد و در بینایی اختلال ایجاد نکند، اما در صورتی که منجربه اختلال قابل توجه در دید کودک باشد بهتر است زودتر جراحی شود تا منجر به تنبلی چشم کودک نگردد.

علائم آب مرواریدcataract:

  • تاری دید
  • حساسیت به نور (درخشندگی زیاد نور اتومبیلها در شب، خیرگی و پخش نور چراغها و نور آفتاب، دیدن هاله اطراف چراغها.)
  • کم رنگ شدن یا محو شدن رنگها
  • دید کم در شب
  • دوبینی یا جند بینی
  • تغییر شماره عینک و یا لنز تماسی

البته توجه داشته باشید که این علائم می تواند ناشی از سایر بیماریهای چشمی نیز باشند و تنها مربوط به بیماری آب مروارید نمی باشد.

مجموعه سوالات وپاسخ های کامل آب مروارید را دراین لینک مشاهده فرمایید

پاسخ همه  سوالات تماس با ۰۹۳۹۲۰۰۲۴۵۲

لینک اینستاگرام:

https://www.instagram.com/eyelasik_catarac_clinic

لینک تلگرام مطب چشم پزشکی:

https://telegram.me/drmehrdadmohamadpour

لینک آپارات:

https://www.aparat.com/drmohammadpour

دکتر مهرداد محمدپور