انحراف چشم چیست؟

استرابیسم یا انحراف چشم حالتی است كه در آن جهت نگاه  چشم ها در یک زمان متفاوت است و چشم ها با یکدیگر هماهنگ نیستند و در نگاه مستقیم به یک شی جهت نگاه چشم دیگر ممکن است به سمت بالا ،داخل ،خارج و یا پایین چرخیده باشد. این عدم هماهنگی و انحراف می تواند بصورت دائمی و همیشگی باشد و یا گهگاهی دیده شود به اینصورت که در بعضی ساعات چشم ها مستقیم و بدون انحراف هستند و گاهی دچار انحراف می شوند.

انحراف چشمی ممکن است همیشه در یک چشم دیده شود و یا اینکه به صورت متناوب دو چشم را درگیر کند. شیوع آن در پسر و دختر به یك نسبت بوده و گاهی سابقه فامیلی وجود دارد .

علت استرابیسم چیست؟

علت دقیق همه موارد استرابیسم مشخص نمی باشد اما  میتواند ناشی از اختلال عضلات چشم، اختلال بینائی به خصوص یکطرفه (کمتر بودن دید یک چشم)، عوامل ژنتیکی و اختلالات قشر مغز از قبیل فلج مغزی، عقب افتادگی مغزی، هیدروسفالی و تومورهای مغزی ، آب مرواريد، بيماري هاي شبکيه نظير رتينوپاتي نوزادان نارس و رتينوبلاستوم (تومور شبکيه)، و ضربه هنگام تولد يا در دوران کودکي ايجاد شود. گاهی بیماری و تب نیز می تواند باعث آشکار شدن لوچی شود .

استرابیسم و سن:

استرابیسم در میان اطفال شایع تر است و شروع انحراف چشم معمولا از دوران کودکی است  ولی ممكن است بروز آن در سنین بالاتر نیز اتفاق بیفتد و معمولا انحرافات چشمی ایجاد شده در دوران میانسالی می تواند از عوارض ثانویه بیماری هایی از جمله ديابت، تيروئيد، مياستني گراويس، تومور مغزي، ضربه به سر، فشار خون، سکته مغزي باشد و گاهي اوقات نیز به دنبال سوانح و ضربات مستقیم به عضلات و اعصاب و کاسه چشم در پی جراحي چشم (مثلا عمل آب مرواريد) یا عمل اطراف چشم ایجاد می شود.

انواع انحرافات چشمی:

ایزوتروپیا (انحراف چشم به داخل) :

ایزوتروپی حالتی است که در آن در نگاه مستقیم به روبرو، چشم به سمت داخل چرخیده است. این نوع انحراف شایع ترین نوع استرابیسم در شیرخواران است .

 

اگزوتروپیا (انحراف جشم به خارج):

نوع  دیگری از انحرافات شایع  چشمی است که در  این حالت بر عکس حالت ایزوتروپیا در نگاه مستقیم به روبه رو یکی از چشم ها یه سمت خارج چرخیده است. این حالت بیشتر زمانی اتفاق می­ افتد که کودک روی شی ای در دور دست تمرکز می ­کند و مخصوصاً در هنگام خستگی یا استرس در کودک بروز می­ کند. این افراد اغلب در مقابل نور آفتاب یک پلک خود را جمع می ­کند.

اگزوتروپیا

پاسخ همه  سوالات تماس با 09392002452

ومراجعه به اینستاگرام دکتر مهرداد محمدپور

لینک اینستاگرام:

https://www.instagram.com/eyelasik_catarac_clinic

لینک تلگرام مطب چشم پزشکی:

https://telegram.me/drmehrdadmohamadpour

لینک آپارات:

https://www.aparat.com/drmohammadpour

پیمایش به بالا