آخرین اخبار : 

تازه های پیوند عرضی کلاژن قرنیه: علائم ، تکنیک ها و نتایج بالینی

هدف: مرور پیشینه تاریخی و اصول اولیه پیوند عرضی کلاژن، گردآوری داده ها در مورد پیامدها و عوارض پیوند متقابل کلاژن و در نهایت بررسی اثربخشی و ایمنی انواع جدید این تکنیک بود.

روش ها: مرور ادبیات با استفاده از PubMed و Scopus انجام شد. کلمات کلیدی زیر برای جستجوی ادبیات مورد استفاده قرار گرفت: پیوند متقاطع، پیوند متقاطع، پیوند متقابل، قوز قرنیه، کراتکتازی.

یافته ها: برخلاف روش های سنتی درمان قوز قرنیه (KCN)، اتصال کلاژن قرنیه corneal collagen cross-linking یا CXL یک تکنیک جدیدی است که پیشرفت بیماری را  مور توجه قرار داده است. چندین مطالعه بالینی برای ارزیابی اثر اتصال کلاژن قرنیه (CXL) در دهه گذشته انجام شده است. از آنجائیکه که پیوند عرضی کلاژن بهبود چشمگیری را در میزان بینایی و ارزش های کراتومتری نشان داده است، نتایج امیدوارکننده بود. علاوه بر این، نتایج اولیه نشان می دهد که این یک روش ایمن با عوارض گزارش شده کمی است.

نتیجه گیری: CXL یک روش درمانی نوظهور در چشم پزشکی است که امکان درمان موثر KCN پیشرونده را فراهم می کند.

واژگان کلیدی: پیوند عرضی کلاژن قرنیه؛ قوز قرنیه؛ ایمنی و کارایی

مقدمه

کراتوکونوس (KCN) یک اختلال خارج ساز پیشرونده قرنیه است که با شیب شدید دو طرفه قرنیه مشخص می شود. تغییر در تولید کلاژن ماتریسی باعث بیرون زدگی نامنظم قرنیه می شود. علت مشخصی که باعث شروع این بیماری می شود، هنوز به خوبی شناخته نشده است، اما مدت هاست که مشخص است که فیبرهای کلاژن نقش عمده ای در تعیین شکل و خواص بیومکانیکی قرنیه ایفا می کنند. گزینه های درمانی برای بیماران مبتلا به KCN شامل استفاده از عینک و لنزهای تماسی است. برای بیمارانی که نمی توانند استفاده از لنزهای تماسی را تحمل کنند یا با لنزهای تماسی به دید خوبی دست نیافته اند، کاشت یک قطعه حلقه داخل قرنیه (ICRS) ممکن است در نظر گرفته شود. این امر توانبخشی بینایی را بهبود می بخشد و استفاده از لنزهای تماسی را تسهیل می کند (۱).

با این حال، در مراحل پیشرفته، با اسکار قرنیه یا نازک شدن شدید، روش های ذکر شده نمی تواند بینایی خوب را بازیابی کند و پیوند قرنیه مانند کراتوپلاستی نافذ (PK) یا کراتوپلاستی لاملار عمقی قدامی (DALK) ممکن است تنها گزینه های درمانی باشد. درمانهای سنتی ذکر شده می تواند تاریخ طبیعی KCN را تغییر دهد. در دهه های پایانی قرن بیستم بود که گزارش شد که پیوند عرضی کلاژن برای سفت شدن قرنیه بسیار مفید است. در این مقاله ما قصد داریم جدیدترین نشریات مربوط به کاربرد اتصال کلاژن قرنیه (CXL) در KCN را مرور کنیم.

پاسخ همه  سوالات تماس با ۰۹۳۹۲۰۰۲۴۵۲

و مراجعه به اینستاگرام دکتر مهرداد محمدپور

لینک اینستاگرام:

https://www.instagram.com/eyelasik_catarac_clinic

لینک تلگرام مطب چشم پزشکی:

https://telegram.me/drmehrdadmohamadpour

لینک آپارات:

https://www.aparat.com/drmohammadpour

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
دکتر مهرداد محمدپور