آخرین اخبار : 

قوز قرنیه

قوز قرنیه (کراتوکونوس)

کراتوکونوس keratoconus یا قوز قرنیه بیماری غیرالتهابی پیشرونده ای است که اغلب به صورت دو طرفه دیده می شود. این بیماری (قوزقرنیه) معمولا در دهه دوم و سوم زندگی بروز و با سرعت پیشرفت می کند و بعد از آن سرعت پیشرفت آن کمتر خواهد شد.

قوز قرنیه یا کراتوکونوس در لغت به معنای قرنیه مخروطی شکل می باشد که در این بیماری رشته های پروتئینی موجود در قرنیه که کلاژن نامیده می شوند، ضعیف شده و تواناییلازم جهت نگه داری شکل قرنیه را از دست می دهند و در نتیجه قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می کند.

به طور طبیعی قرنیه در افراد نرمال شکلی گرد و کروی دارد اما درافراد مبتلا به قوز قرنیه، قرنیه برآمده و مخروطی شکل می شود. این تغییر شکل قرنیه و نامنظمی ایجاد شده در آن منجر به ایجاد آستیگماتیسم نامنظم و نزدیک بینی در چشم و در نتیجه کاهش بینایی و کیفیت دید فرد می شود.

این بیماری معمولا دوطرفه است اما یک چشم ممکن است زودتر و شدیدتر گرفتار شود.

علل احتمالی ایجاد قوز قرنیه یا کراتوکونوس:

با وجود تحقیقات فراوان علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است اما احتمال می رود که دلایل زیر در ایجاد این بیماری موثر باشند:

  1. ژنتیک و توارث
  2. مالش مکرر چشم
  3. اختلالات بافت همبند
  4. آلرژی های چشمی
  5. سندرم داون و سایر بیماریهای سیستمیک

توارث و قوز قرنیه

این بیماری به صورت چند ژنی با قدرت ظهور متفاوت منتقل می گردد. یعنی ممکن است ژن این بیماری در فردی وجود داشته باشد امادر آن فرد این بیماری تظاهر پیدا نکند و یا اینکه دیر ظاهر شود. بنابراین ممکن است این بیماری در فرزند والدینی که قوزقرنیه نداشته اند دیده شود و یا بالعکس والدینی که دچار این بیماری هستند فرزند سالمی داشته باشند.

علائم و نشانه های قوز قرنیه یا کراتوکونوس:

این افراد معمولا از تاری پیشرونده دید، مشاهده سایه و چندبینی شکایت دارند که با پیشرفت این بیماری شرایط بدترخواهد شد. در این بیماران معمولا در هر بار مراجعه به متخصص چشم و اپتومتریست نسخه عینکشان تغییر می کند و یا با وجود عینک کامل نخواهد شد. همچنین با پیشرفت بیماری دید آنها در کاهش دیدی که با عینک اصلاح نشود، باید به قوز قرنیه مشکوک شد. در موارد تغییر سریع میزان یا محور آستیگماتیسم شماره عینک نیز باید به کراتوکونوس شک نمود .

بنابراین در بیمارانی که بدون هیچ گونه سابقه جراحی دچار آستیگماتیسم نامنظم می شوند ، اولین تشخیص قوز قرنیه یا کراتوکونوس می باشد. در شکل زیر شبیه سازی تصویری را که فرد مبتلا به قوز قرنیه میبیند مشاهده می کنید.

قوز قرنیه یا کراتوکونوس

چگونگی تشخیص قوز قرنیه

گاهی اوقات این بیماری به صورت نهفته می باشد و فقط می توان آنرا درمعاینات چشم پزشکی تشخیص داد و فرد علائمی نخواهد داشت. این بیماران معمولا افرادی هستند که برای انجام جراحی رفرکتیو (لیزیک lasik، لازک lasek) مراجعه نموده اند و تحت معاینات کامل قرار می گیرند و با انجام آزمایشات توپوگرافی قرنیه تشخیص قوز قرنیه یا کراتوکونوس مطرح می شود. این در حالی است که بیمار هیچ علامتی ندارد و پذیرش موضوع برایش سخت می باشد.

در این موارد ممکن است بیماری ثابت باقی بماند و یا اینکه به مرور پیشرفت کند لذا این افراد باید حتما به صورت سالیانه به پزشک خود مراجعه و با انجام تصویربرداری مجدد از قرنیه وضعیت چشمشان بررسی شود. در این افراد جراحی مثل عیوب انکساری لیزیک ولازک توصیه نمی شود .

قوز قرنیه یا کراتوکونوسنمونه ای از نقشه توپوگرافیک قرنیه فرد مبتلا به قوز قرنیه

اما در موارد کلینیکال (بالینی) بیماری کاملا مشهود و دارای پیشرفت است در این بیماران در اوایل تغییرات مکرر نمره عینک و آستیگماتیسم قابل مشاهده است.

در مراحل اولیه دید فرد با عینک کامل می شود اما با پیشرفت بیماری فرد با عینک نمی تواند دید کامل و واضحی داشته باشد. لذا در مواردی که آستیگماتیسم به طور مکرر تغییر می کند و دید فرد با عینک کامل نمی شود باید به قوز قرنیه مشکوک شد.

در بعضی از بیماران مخروطی شدن قرنیه به حدی پیشرفته می شود که در نگاه به پایین برآمدگی قرنیه منجر به زاویه دار شدن پلک پایین می شود که به این حالت Munson’s sign گفته می شود.

درمان قوز قرنیه

درمان این بیماری بسته به مرحله ی بیماری و میزان پیشرفت آن متفاوت است. هدف از درمان در این بیماری جلوگیری از بدتر شدن شرایط می باشد و باید توجه داشت که درمان قطعی برای آن وجود ندارد. این بیماری باعث نابینایی کامل نمی گردد ولی محدودیت دید ایجاد میکند و می توان با درمانهای موجود شرایط را بهتر نمود.

درمانهای این بیماری به دو دسته جراحی و غیر جراحی تقسیم می شوند.

سوالات وجواب های راجع به قوزقرنیه را در این لینک بیابید

فیلم های راجع به قوزقرنیه را دراین لینک مشاهده فرمایید

پاسخ همه سوالات تماس با ۰۹۳۹۲۰۰۲۴۵۲

و مراجعه به اینستاگرام دکتر مهرداد محمدپور

لینک اینستاگرام:

https://www.instagram.com/eyelasik_catarac_clinic

لینک تلگرام مطب چشم پزشکی:

https://telegram.me/drmehrdadmohamadpour

لینک آپارات:

https://www.aparat.com/drmohammadpour

دکتر مهرداد محمدپور